مدیریت گوسفنداری- بخش دوم

۳ دقیقه خواندن

 در زمنیه پرورش گوسفند، تولید کننده موفق کسی است که  علاقه واقعی به این کار و  مهارت های بالایی در زمینه گوسفنداری داشته باشد.

برخی از مزایای تولید گوسفند:

 کار با گوسفندان آسان است و نسبت به دام های سنگین سرمایه کمتری نیاز دارد.

گوسفنداری به امکانات و تجهیزات  خیلی زیادی نیاز ندارد.

گوسفند به کنترل علف های هرز کمک می کند.

 گوسفندها دو منبع درآمد نقدی فراهم می کنند: گوشت و پشم

گوسفندان به حداقل مقدار تغذیه تکمیلی نیاز دارند

 در گوسفنداری بازگشت سرمایه نسبت به دام های سنگین زودتر میسر میشود.

همانطور که گفته شد گوسفنداری مهارت های مدیریتی بالایی را می طلبد. در این مقاله راهکار هایی برای فصول تابستان و بهار بدون در نظر گرفتن تاریخ بره زایی ارایه شده است.

تابستان

مکمل معدنی کاملی به طور خاص برای گوسفندها تهیه و با سلنیوم غنی شود.

اگر مرتع مناسب در دسترس است ، اجازه دهید بره های متولد شده بهاره در کنار میش ها تا پاییز چرا کنند.

به بره های متولد شده بهاره که در اواخر پاییز و زمستان به بازار عرضه می شوند اجازه دهید تا با مصرف علوفه با هزینه کم افزایش وزن دهند. ممکن است بره میش های تعویضی متولد بهار از شیر گرفته شوند و در مراتع با کیفیت بالاتر قرار بگیرند تا قبل از فصل تولید مثل به شرایط و وزن بهینه برسند.

میش ها و بره ها را هر ۳ تا ۴ هفته یک بار برای انگل های داخلی درمان کنید. عدم انجام این کار عملکرد ضعیف بره زایی و مرگ و میر بالا به همراه خواهد داشت.

از ماه آگوست، علوفه چراگاهها را برای اواخر پاییز و زمستان ذخیره کنید.

موجودی قوچ را برای تصمیم گیری در مورد نیاز به قوچ اضافی یا جدید ارزیابی کنید و منابع بالقوه قوچ جدید را بررسی کنید. اگر قرار است ماده هایی قبل از فصل تولید مثل به گله وارد شوند، بره های جایگزین خریداری کنید. ورودی های جدید را حداقل ۴ هفته قبل از قرار دادن در کنار گله خریداری کنید.

پاییز

نمونه های یونجه و سیلاژ را آزمایش کنید تا ارزش غذایی آنها مشخص شود. برای تعیین مکمل هایی که برای تهیه رژیم های متعادل برای تغذیه زمستانی مورد نیاز خواهد بود حتما با یک متخصص مشورت کنید.

سم ها را بررسی و اصلاح کنید.

 بره های متولد بهار را در مزارع پاییز موجود و مزارع یونجه پس از آن چرا کنید.

 از فروش بره های سبک در سپتامبر و اکتبر که قیمت های بازار معمولاً در پایین ترین سطح سال قرار دارند ، خودداری کنید.

بره های متولد بهار را در اواخر پاییز تا زمستان روانه بازار کنید.

برای بهبود افزایش وزن بره ها، در مرتع تغذیه دانه را نیز اضافه کنید

بره هایی که قرار است جایگزین میش ها شوند را از بره های بهاری شناسایی و نگهداری کنید. تا به عنوان میش های یک ساله در نظر گرفته شوند.

 پس از اول نوامبر، میش ها را در مرتع ذخیره ای که رشد پاییزه خوبی داشته اند چرا دهید. هر یک جریب از مرتع باید خوراک کافی برای پنج میش غیر شیرده را تأمین کند. از حصار برقی موقت استفاده کنید تا دسترسی گوسفندان به بخشی از مراتع ذخیره شده را محدود کنید.

منبع:

Sheep Management Schedule Scott P. Greiner, Extension animal scientist; Virginia Tech Publication originally written by Steven H. Umberger, Extension Animal Scientist.

برچسب ها: ,
Thumbnail image
مدیریت گوسفند داری- بخش اول

گوسفنداری سودآور مستلزم استفاده از برخی از روش های مدیریت به موقع برای اطمینان از رفاه عمومی گله است. پیشرفت در تولید مثل، بره زایی، تغذیه ‚ مدیریت و بهداشت ابزاری را در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است تا تعداد و وزن بره هایی که سالانه به بازار عرضه می شوند را افزایش دهند تجزیه …

مدیریت گوسفند داری- بخش اول Read More »

مطالعه
Thumbnail image
رفتار مصرف خوراک در تغذیه گوسفند

انتخاب آزاد  خوراک در سیستم تغذیه انتخاب آزاد خوراک به حیوان اجازه داده می­شود که خودش غذایش را انتخاب کند که از مزایای این روش این است که، حیوان به صورت انفرادی نیازهایش را برطرف نموده و خستگی دام از مصرف خوراک­های یکنواخت کاهش می­یابد در این شرایط مصرف انرژی بهینه می شود (اتوود و …

رفتار مصرف خوراک در تغذیه گوسفند Read More »

مطالعه